Сончев четврток


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Петтиот ден од месец мај во Македонија носи сончево и потопло време со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната од 16 до 26 Целзиусови степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност попладне. Ќе дува слаб јужен ветер. Минималната температура ќе биде околу 7, а максималната ќе достигне до 25 степени. Маврово 16, Охрид 20, Битола 22, Крива Паланка 21, Берово 19, Кавадарци 25, Дојран 26.

Утре попладне ќе има зголемување на облачноста и на места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Услови за локален дожд ќе има и во сабота