Со помош на дрон Бајрактар Украинците потопија уште еден руски брод


Викенд најава - Најинтересно во Серија А! ↓↓↓Украинските власти соопштија дека уништила уште еден руски брод, а Министерството за одбрана потврди дека нападот го извршила со дрон Бајрактар ​​ТБ2.

„Традиционалната парада на руската Црноморска флота на 9 мај оваа година ќе се одржи во близина на Змискиот остров, на дното на морето“, напиша на својот Твитер профил украинското Министерство за одбрана.

Да потсетиме, откако беше изложен на фатален пожар вечерта на 13 април, еден од најважните бродови на руската морнарица, крстосувачот „Москва“ следниот ден потона во Црното Море додека се влечеше до најблиското пристаниште Севастопол.

Пред руските медиуми да објават дека има пожар, а потоа и евакуација на екипажот на бродот, украинските сили потврдија дека го нападнале крстосувачот со противбродски ракети „Нептун“ од домашно производство.