Сив и врнежлив петок

Ова петочно утро некаде во котлините ќе се задржи магливо време и ќе има умерена до значителна облачност. Преку ден времето ќе биде значително облачно со повремен дожд поинтензивен во јужните делови. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер.

Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 5, а максималната ќе достигне од 6 до 11 степени.

Во Скопје наутро со услови за слаба магла, а преку ден ќе биде претежно облачно со услови за повремен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 1, а максималната ќе достигне 8 степени. Маврово 4, Охрид 10, Битола и Кавадарци 9, Крива Паланка и Берово 8, Дојран 11.

Во следните денови ќе преовладува значително облачно време, на места со врнежи од дожд. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од југоисточен правец особено изразен во недела. Температурите ќе бидат во пораст, особено за време на викендот кога ќе има и сончеви периоди. Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник претпладне.