Шведска го одбра градот кој ќе биде домаќин на 68. издание на Евровизија


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Јужниот шведски град Малме ќе биде домаќин на 68. Избор за песна на Евровизија во мај 2024 година, објави на својата веб-страница ЕБУ.

Шведскиот национален радиодифузер ќе биде домаќин на натпреварот следната година по историската победа на Лорен во Ливерпул на почетокот на оваа година со „Тату“, што ја прави првата жена што победила на Евровизија двапати и го израмни рекордот на Ирска со вкупно 7 победи за Шведска.

Големото финале на 68. Избор за песна на Евровизија ќе се одржи во сабота на 11 мај во Малме, а двете полуфиналиња ќе се одржат истата недела, во вторник на 7 мај и четврток на 9 мај.

Малме ќе стане третиот град кој трипати бил домаќин на најголемиот светски музички настан. Шведската престолнина Стокхолм и соседниот Копенхаген, исто така, биле домаќини три пати до денес. Само Лондон, Луксембург и Даблин се домаќини на повеќе натпревари. Самата Шведска ќе биде домаќин на Евровизија по седми пат во 2024 година, откако претходно беше домаќин на натпреварот во Стокхолм во 1975, 2000 и 2016 година и во Гетеборг во 1985 година.