Речиси еден тон марихуана запленет во Валона


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Албанската полиција во приморскиот град Валона запаленила 932 клограми мархуана, чија крајна дестинација требало да биде италјанскиот нарко пазар.

Дрогата била пакувана во 46 пакети, натоварени во комби возило марка Мерцедес со албански регистраски таблички, кое било паркирано, а требало да го продолжи патот со траект.

Полицијата трага по сопственикот на возилото.

Деновиве, во две одделени акции италијанската полиција заплени четири тони мархуана прошверцувана од Албанија, 2,2 тона во реонот на Пуља и 1,8 тони, кај Бари.

Според полицијата, доколку завршела на нарко-пазарот, дрогата би достигнала вредност од над 30 милиони евра.