Првите луѓе на СПЦ и МПЦ – ОА денеска во соборниот храм во Скопје служат заедничка литургија


Од втора лига, до спасител на Германија - 12 ден ↓↓↓Во Соборниот храм “Свети Климент Охридски” денеска МПЦ – ОА и СПЦ служат заедничка литургија со која чиноначалствуваат двајцата поглавари Архиепископот г.г. Стефан и Патријархот г. Порфириј.

Ова е втора заедничка литургија по онаа “за помиривање” одржана минатат недела во храмот “Свети Сава” во Белград.

Се очекува во обраќањата на поглаварите да се соопшти ставот на СПЦ околу барањето за автокефалност на МПЦ-ОА.