Променлив четврток со сонце и дожд


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Денеска, четврток, 25. мај, времето во Македонија претпладне ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност, а попладне ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

На места процесите ќе бидат поинтензивни во форма на краткотрајно невреме проследени со силен ветер и услови за изолирана појава на град.

Во Скопје претпладне сончево и топло со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и дневна температура до 26 Целзиусови степени. Маврово 18, Охрид 22, Битола 24, Крива Паланка 22, Берово 21, Кавадарци 28, Дојран 29.

Утре претпладне ќе имаме променливо облачно време, со повремени врнежи од дожд, попладне и во вечерните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со услови за изолирана појава на град.

Во Скопје претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Дневбите температури ќе се движат од 18 до 27 степени.