Музика

Предвреме ја прогласија за победник: Оваа песна е фаворит за триумф на Евросонг 2020

Иако сè уште ја немаме официјално комплетната листа на натпреварувачите-претставници на сите земји кои ќе бидат дел од две полуфинални вечери на овогодинешното издание на Евровизија, обложувањата се веќе отворени и започна нагодувањето за победникот на 65-от по ред музички натпревар.

Според веб-страницата „Еurosvisionworld“, која ги собира сите квоти од обложувалниците, веќе има понуда кој ќе победни на Евровизија. Според нивните статистики, фаворит за победник на Евровизија 2020 е Литванија.

Актуелен фаворит за победникот на Евровизија е Литванија, земја која никогаш не постигнала значаен резултат на ова натпреварување.

Литванија во Ротердам оваа година ќе ја претставува групата „The Roop“ од Вилнус, а ќе ја изведе песната „On Fire“, која веќе има повеќе од два милиони прегледи на официјалниот канал Евровизија.

Advertisements
To Top