После 50 години прв пат видоа снег (видео)


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Прв пат после 50 години во Мароко заврна снег. Според известувањето од мароканските метеоролошки служби, снежниот бран стигнал од северот на Европа. Температурите во таа африканска држава деновиве се блиску до нулата.

Белата покривка ги покри градови Уарзазате, Тарудант и Загоура, а на интернет се појавија снимки од снег во инаку топлата африканска држава.