Актуелно

Понеделник носи променливо облачно и потопло време

Времето во Македонија денес ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, кон крајот на денот се очекува нов влажен бран со врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен југозападен ветер, повремено ќе се засилува.

Максималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 5 Целзиусови степени, Маврово 8, Охрид 10, Прилеп 12, Кавадарци 15, Крива Паланка и Берово 9, Дојран 12…

Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта кон вторник претпладне. Поради спуштање на студена воздушна маса од север ќе поминуваат во снег и на некои пониски места, особено во северните делови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер што ќе предизвика значителен пад на дневната температура. Дневните температури ќе бидат во Скопје и Битола 3, Маврово и Крива Паланка 2, Берово 1, Охрид 7, Кавадарци и Гевгелија 6 степени.

Advertisements
To Top