Понеделничка временска прогноза


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Денеска, понеделник, 23. мај, времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Околу пладне и попладне особено во западните делови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силни електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град.

Во Скопје дневната температура ќе достигне до 27 Целзиусови степени, Маврово 19, Охрид 25, Битола 26, Крива Паланка и Берово 23, Кавадарци 30, Дојран 32.

Утре времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд и грмежи. Дневните температури ќе се движат од 23 до 33 степени.