Петочна и викенд временска прогноза


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Третиот ден од месец март во Македонија носи променливо облачно време со кратки сончеви периоди и со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб ветер од јужен правец.

Во Скопје променливо облачно, попладне со повремен дожд и дневни температури до 13 Целзиусови степени. Маврово 6, Охрид 11, Битола, Кавадарци и Дојран 13, Крива Паланка 8, Берово 7.

Утре ќе биде облачно, почувајќи од јужните делови со врнежи од дожд, кои во текот на денот ќе се проширта насекаде. На највисоките планини ќе врне снег. Ќе дува слаб до умерен ветер, во западните делови од североисточен, а во источните од југоисточен правец.

Во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд.

Дневните температури ќе се двиќат од 3 до 10 Целзиусови степени.