Партиските лидери и Катица Јанева денес на средба со европратениците


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Делегација на Европскиот парламент денеска ќе престојува во еднодневна посета на Македонија. Европратениците Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан ќе се сретнат со политичките лидери во земјава, со Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева и со претставници на граѓанското општество.

Според информациите од дипломатски извори, тема на средбите ќе бидат изборите и текот на изборната кампања.

Известувачот за напредокот на Република Македонија во Европскиот парламент европратеникот Иво Вајгл, непосредно пред посетата изрази оптимизам дека изборите закажани за 11 декември ќе бидат демократски и транспарентни, што е услов за земјата за продолжување по патот кон европската и евроатланстката интеграција.