Опозициската ВМРО-ДПМНЕ тврди дека води во Аеродром, а победиле во Сопиште, Могила и Јегуновце


Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓


Локалните избори завршија пред нешто помалку од час и половина, а партиите полека почнуваат со лиферување неофицијални резулати од терен за дел од општините.

Од ВМРО-ДПМНЕ неофицијално велат дека во прв круг победиле во Сопиште, Јегуновце и Могила. Во овие општини имаше по два кандидати, што значи победникот ќе биде решен во прв круг.

Кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за општина Аеродром, Тимчо Муцунски за „Фокус“ изјавил дека водат на сите избирачки места во Аеродром, Ново Лисиче и Лисиче. За тоа дали очекува победа во прв круг, вели „Ќе видиме“.