ОН бара 104 милиони долари за итна помош за Газа

TOPSHOT - Palestinians evacuate the area following an Israeli airstrike on the Sousi mosque in Gaza City on October 9, 2023. Israel continued to battle Hamas fighters on October 9 and massed tens of thousands of troops and heavy armour around the Gaza Strip after vowing a massive blow over the Palestinian militants' surprise attack. (Photo by Mahmud HAMS / AFP)

Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Агенцијата на ОН на Блискиот Исток за палестински бегалци во средата побара финансиска итна помош од 104 милиони американски долари за Газа, која е под силен израелски напад по нападите на Хамас во саботата.

„Агенцијата итно бара 104 милиони американски долари за мултисекторски хуманитарен одговор во следните 90 дена“, соопшти Агенцијата на Блискиот Исток.

Парите се потребни за храна и друга итна помош за 250.000 луѓе кои се засолниле во засолништата на Агенцијата за палестински бегалци во Појасот Газа и уште 250.000 палестински бегалци во областа.

Агенцијата претходно соопшти дека има доволно средства за својата работа во Газа и регионот до крајот на октомври. Во јануари агенцијата побарала 1,6 милијарди долари за својата работа.

Агенцијата обезбедува образование, примарна здравствена заштита и хуманитарна помош во Газа, Западниот Брег, Јордан, Сирија и Либан.