Од полноќ поскапуваат горивата – еве ги новите цени

горива

Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ на сила стапуваат нови, повисоки продажни цени на горивата.

Од ноќеска на полноќ поскапуваат бензините и дизелот. Според новиот ценовник, бензинот „супер 98“ поскапува за два денара и ќе се продава по цена од 66,50 денари, а литар од 95-ката ќе се точи за 64,50 денари, што исто така е поскапување од 2 денара по литар.

Дизелот поскапува за 1 денар и ќе се продава за 61,00 денари за литар.