Од ЕУ велат дека се на чекор до договор за ембарго на руската нафта


Енрике лажеше? Шпанија го избра Мароко - 17 ден ↓↓↓Европската унија најверојатно ќе го усогласи својот став за ембарго на увозот на руска нафта „во рок од неколку дена“, рече германскиот министер за економија, но правењето пукнатина во руските воени финансии може да значи и ограничување на глобалните цени на нафтата.

„Ќе постигнеме согласност во рок од неколку дена“, изјави министерот за економија Роберт Хабек за германската телевизија ZDF на прашањето за ембаргото за нафта на ЕУ како одмазда за руската инвазија на Украина.

Тој, сепак, предупреди дека ембаргото нема автоматски да го ослабне Кремљ. Зголемувањето на глобалните цени на нафтата откако објавија ембарго на руската нафта, на Соединетите Држави, како што рече, им овозможи да остварат повеќе приходи додека продаваа помали количини.

Затоа, Европската комисија и Соединетите Држави работеа на предлог повеќе да не плаќаат „по секоја цена“ за нафтата, туку да ги ограничат глобалните цени, рече тој.

„Се работи за невообичаена мерка, но ова се необични времиња“, рече тој. „Оваа политика ќе функционира само ако многу земји ја прифатат… и тоа треба да биде точка на обединување“, рече министерот.