Облачен четврток со минимално затоплување


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Последниот јануарски четврток во Македонија претпладне носи умерено до значително облачно време, освен на запад каде ќе преовладува сончево време.

Попладне облачноста ќе се намали. Вдолж Повардарието и во источните делови ќе дува слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -1, а максималната ќе достигне од 2 до 9 Целзиусови степени.

Во Скопје претпладне ќе биде умерено до значително облачно, попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до -6, а максималната ќе достигне 6 степени. Маврово 1, Охрид и Битола 4, Крива Паланка и Берово 2, Кавадарци 6, Дојран 9 степени.

Утре во најголем дел од денот ќе се задржи стабилно време со пораст на температурата. Во ноќните часови, како и во сабота претпладне во западните делови ќе има локални врнежи од снег. Во сабота ќе дува засилен северен ветер, што повторно ќе ја намали дневната температура. Нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник.