Новата јахта од Безос ставена во пловен погон (снимка)


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Суперјахтата во сопственост на милијардерот Џеф Безос чини фантастични 500 милиони долари.

Таа е наречена Кору. Спектакуларната мега јахта е видена како го напушта пристаништето во близина на Ротердам во Холандија и се упатува кон Северното Море.

Новата „играчка“ на Безос моментално е на тест возење пред официјално да му биде предадена на основачот на „Amazon“.

Јахтата долга 127 метри има три едра на јарболи кои се многу поинаку во наутичка естетика од типичниот изглед на мега јахтите на милијардер.

Претходно беше влечен од бродоградилиштето во Ротердам, а причината беше тоа што локалните жители беа огорчени поради тоа што историскиот мост во областа можеби ќе треба делумно да се демонтира за да може ѕверот на Безос да го помине каналот.

Реакциите беа толку силни што производителите, а веројатно и Безос, одлучија дека е најдобро да го извадат од таму и да ја завршат изградбата на друга локација.

Покрај тоа што вреди половина милијарда долари, Безос ќе треба да одвои околу 25 милиони долари за годишно одржување на оваа супер луксузна јахта, но со оглед на тоа што богатсвото на Безос е проценето на фантастични 181 милијарда долари, ова веројатно нема да биде голем проблем за него.