Нова иновација: Промовиран првиот сладолед со пиво во Њујорк


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Производител на пиво во Њујорк се здружи со производител на сладолед за нивните потрошувачи да можат да уживаат во пиво со сладолед. Станува збор за чоколаден сладолед со пиво од пиварата „Кептен Лоренс“ и „Карвелов“ сладолед во облик на кит.

Силно црно пиво се прави со чоколаден сладолед и има шест проценти алкохол, пренесува АП.

Пиварата наведува дека пивото добро се сложува со димена храна и чоколадни десерти.

Првата тура „Слатки со пиво“ е распродадена, а втората се очекува в петок.

Ова пиво може да се пие само во пивницата „Кептен Лорес“ во Елмсфорд во Њујорк.