Не е само „Вагнер“ приватна платеничка војска во Русија – еве колку такви структури има таму


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Над 20 руски „доброволни единици“ кои учествуваат во инвазијата на Украина до денес имаат потпишано договори со Министерството за одбрана. На почетокот на месецот, министерот за одбрана Сергеј Шојгу ја издаде соодветната наредба, поставувајќи го 1 јули како краен рок. Идејата е организациите да го добијат „неопходниот правен статус“.

Според Николај Панков, заменик министер за одбрана, во Русија има повеќе од 40 такви воени структури. Од почетокот на војната, Министерството ги нарекува „доброволци“ вработените во приватните воени компании (ПВК).

Првиот договор беше потпишан со чеченскиот „Волонтерски одред Ахмат“, соопшти воениот оддел. Евгениј Пригожин, сопственикот на Wagner PMC, одби да потпише. Пригожин рече: „Сите велат дека во одреден момент ќе има борба за власт и секој мора да има своја приватна војска. Затоа, тие што имаат пари мислат дека ова е сега одлична идеја – да се создаде приватна армија”. Наброја и дел од организациите – „Поток”, приватната армија на „Гаспром”, ПВК „Бокарев”, ПВК „Редут „..

Украинските и западните разузнавачки извори на Фајненшл Тајмс ја опишуваат ситуацијата со приватните воени компании и руската војска на следниов начин: „Овие групи ги претвораат борбените сили на земјата во мешан мозаик на поделби со многу елитни спонзори“.

Првата таква група, чие учество во војната стана познато, беше ПВК „Редут“. Украинското разузнавање проценува дека во него има 7.000 луѓе. Веб-страницата Медуза, повикувајќи се на повеќе извори, објави дека нејзините платеници биле меѓу првите кои ја нападнале Украина. Тие учествуваа во битките кај Киев и Харков.

Весникот „Новаја газета“ првпат пишуваше за групата во 2019 година, а таа е создадена во 2008 година. Во Сирија таа учествуваше во заштитата на локациите на „Стројтрансгаз“ – компанија контролирана од пријателот на Путин Генадиј Тимченко. Игор Гиркин (Стрелков), поранешен „министер за одбрана“ на самопрогласената ДНР, се вели дека е и сопственик на ПВК „Редут“, но оваа информација не е потврдена. Изворите на „Медуза“ и „Новаја газета“ го поврзуваат ПВК „Редут“ со руското Министерство за одбрана.

Павел Лузин, експерт за руската надворешна и одбранбена политика, забележува дека ПВК „Редут“ не е приватна воена компанија, туку употреба на „платенички механизам“ од Министерството за одбрана. „Првично, платениците беа користени за три главни цели: како противтежа на редовната армија, да можат да дејствуваат надвор од границите на бирократскиот систем и наметнатите практики на управување и да го заштитат политичкото и военото раководство од одговорност“, коментира Лузин .

Според него: „Руската армија е пред да стане нередовна. Платеници и „волонтери“ кои служат според други правила – како противтежа на вообичаените војници и регрути кои служат според старите правила, кои самото Министерство за одбрана тешко може да ги почитува или воопшто не може“.

Украинското разузнавање првпат го пријави наводното создавање на ПВК на Гаспром во февруари 2023 година – откако рускиот премиер Михаил Мишустин и дозволи на компанијата да создаде приватна безбедносна организација. Според изворите на „Фајненшл тајмс“, сепак, регрутирањето на „доброволци“ за војната во компанијата започнало уште во август минатата година. Станува збор за приватни воени компании како „Поток“ и „Факел“. Од медиумските публикации и видео снимките од самата војска, произлегува дека и овие ПВК се подредени на структурите на Министерството за одбрана.

Британското издание напиша дека на состанок во едно од претпријатијата на Гаспром во Централна Русија, на вработените им било кажано дека двајца луѓе треба да одат во војна како доброволци. „Ни рекоа: Гаспром ќе ве вооружува, ќе ви платиме повеќе отколку што добиваат обичните платеници“, рекол чувар кој бил присутен на разговорот. Според весникот, слични состаноци биле одржани и во сибирските претпријатија на Гаспром. За „доброволците“ на баталјонот „Факел“ активно се разговараше на руската телевизија уште во декември минатата година.

Во април, Евгениј Пригожин рече дека ПВК создадена од Гаспром е вклучена во војната. Тој остро ги критикуваше креаторите на други слични групи и ги обвини за недостаток на обука, униформи и стручен кадар. Поврзаноста на ПВК „Поток“ и ПВК „Факел“ со „Гаспром“ индиректно е потврдена во видеото на руски воен заробеник објавено во април годинава.

Недостигаат точни информации за бројот на двете платенички групи, но нивното влијание на бојното поле го опишува поранешен висок руски функционер како „незначително“. Американскиот „Волстрит џурнал“ го проценува нивниот број на „неколку илјади луѓе“. Во исто време, според британските и американските разузнавачи, преку ПВК „Вагнер“ во војната во Украина учествувале 50.000 луѓе, одод кои до 40.000 биле регрутирани затвореници.

Изворите на „Медуза“ го дефинираат регрутирањето на персонал од ПВК како опција за прикриена мобилизација. Тие коментираат дека „целосно е избришана границата меѓу платеничките формации, редовната армија и „доброволците“ во војната во Украина.

Извор Дојче Веле