Најдобрите актери на сите времиња според Стивен Спилберг


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Еден од најзначајните, највлијателни, но и најомилени режисери на денешницата, Стивен Спилберг, може да се пофали со соработка со некои од најдобрите актери во филмската индустрија во рамки на неговата долгогодишна богата режисерска кариера.

Леонардо ди Каприо, Том Круз, Лиам Нисон и Вупи Голдберг се само дел од талентите со кои Спилберг работеше на своите филмови, но ниту еден од нив не се најде на неговата листа на омилени.

Во едно интервју, Спилберг се присети на разговорот што го имал со колегата режисер Стенли Кјубрик откако ја гледал проекцијата на „The Shining“, што навистина не му се допаднал.

Спилберг му објаснил на режисерот дека мисли дека Џек Николсон е талентиран актер, но начинот на кој го игра Џек Торенс во филмот на Кјубрик беше над врвот и го спореди со јапонскиот театар Кабуки каде што актерите се многу стилизирани со драматични костими и шминка.

Бранејќи ја изведбата на Николсон, Кјубрик побарал од Спилберг да ги именува неговите пет омилени актери на сите времиња. Изненадувачки, ниту еден од актерите со кои работел Спилберг не се најде на списокот.

Спенсер Трејси, Хенри Фонда, Џими Стјуарт, Кери Грант и Кларк Гејбл се најдобрите актери на сите времиња според познатиот режисер. Кога Спилберг ја открил својата листа, Кјубрик го запрел и рекол: „Добро, каде е Џејмс Кегни на таа листа?

Спилберг одговорил дека Кегни е „високо на листата“, но Кјубрик истакнал: „Ах, но тој не е во вашата најдобра петорка. Вие не го сметате Џејмс Кегни за еден од најдобрите пет актери во светот, затоа изведбата на Џек Николсон е одлична“.

Значи, поентата на Кјубрик била дека само затоа што актерскиот стил на Николсон во The Shining не е по вкусот на Спилберг, тоа не го прави лош филм. Инаку, омилениот актер на Кјубрик, Џејмс Кегни, беше познат по своите енергични изведби кои имаа сличности со улогата на Николсон во The Shining.