Мислеше дека гола на слон ќе биде ѕвезда на Инстаграм – постигна обратен ефект


Кој ќе тепа на Ел Класико!? ↓↓↓


Инстаграм инфлуенсерката Алесија Кафелникова на својот профил објави видео на кое позира гола качена на слон кој испадна дека бил загрозен вид, поради што предизвика револт и лутина кај нејзините бројни следбеници.

Веднаш по објавувањето, за „The Sun“ изјава даде портпаролот на здружението „ Save the Asian Elephants “, кој не ја криел одвратноста од нејзиното однесување.

„Снимена е на азиски слон и токму овој вид на слонови постојано се бори за да преживее затоа што брутално се експлоатира за туризам и забава. Save the Asian Elephants законски се залагаат за забрана за рекламирање и продажба на неетички места каде што овие специјални суштества се комерцијализираат и злоупотребуваат “, изјави портпаролот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Alesya Kaf (@kafelnikova_a)

После голем број негативни коментари, Кафелникова објавила уште една фотографија со слон.

„Сакам слонови и го сакам Бали. Тоа беше приватна фотографија, немав намера да ги повредувам чувствата на локалното население. Ја сакам тамошната култура и ги почитувам правилата на Индонезија. Жал ми е ако видовте нешто негативно во ова. Јас сакав да покажам дека ги сакам и почитувам животните, а особено слоновите, повеќе од сè “, објавила таа.