Макрон во Москва на средба со Путин, Шолц кај Бајден во Белата куќа

Денеска, на светската политичка сцена сите очи ќе бидат вперени во два града на различни краишта од светот – Москва и Вашингтон.

Во Москва францускиот претседател Емануел Макрон ќе оствари средба со рускиот претседател Владимир Путин, додека германскиот канцелар Олаф Шолц ќе го посети Џозеф Бајден во Белата куќа.

Причината за овие средби е иста – кризата на руско-украинската граница.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека верува оти може да донесе историско решение за украинската криза. Макрон во изминатите денови имаше вистинска дипломатска офанзива и веќе трипати телефонски разговараше со Путин, а зборуваше и со Бајден.

Пред патувањето во Москва, тој порача дека неговиот разговор со Путин веројатно ќе биде доволен за да се спречи воен конфликт, и покрај песимистичките проценки во многу западни земји.

Макрон рече дека целта на Русија не е Украина туку појаснување на правилата во врска со НАТО и ЕУ.

„Интензитетот на дијалогот кој го водевме со Русија и оваа посета на Москва се со цел да се спречи ескалација. Потоа ќе разговараме и за условите за деескалација. Мораме да бидеме многу реални. Нема да добиеме еднострани отстапки, но важно е да се спречи влошување на ситуацијата“, порача Макрон.

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера отпатува во Вашингтон во напорите да ја убеди Белата куќа дека неговата земјата стои зад САД и другите партнери во НАТО во спротивставувањето на каква било руска агресија на Украина.

Инаку, ова е прва посета на Шолц во Вашингтон откако ја презеде функцијата канцелар.

Шолц денеска ќе се сретне со претседателот Бајден и со членовите на Конгресот за да разговара за стратегиите околу решавањето на руско-украинската криза.

Посетата на Шолц би можела да влијае на американско-германските односи и на статусот на Шолц во Германија.