Живот

Лековитите својства на пркосот

Тешко дека некој барем еднаш во животот не видел примерок од цвеќето наречено пркос, но може едноставно да не знаел како точно се вика.

Тоа е еден преубав цвет кој го има во повеќе различни бои. Освен тоа што е преубава билка која може да ви го разубави дворот, пркосот може и да лекува.

Меснатите иглести листови се одлични против болки во грлото, главоболки, хепатитис. Со нив подгответе чај, засладете го и намалете ја болката која ја чувствувате.

Со нив може и да направите облоги доколку имате модринки, отоци и слично. Убаво изгмечете ги и ставете ги на болното место.

Advertisements
To Top