Кулеба одговори на тврдењето од Лавров за можноста за Трета светска војна со нуклеарен карактер


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, смета дека руското ширење страв е знак на слабост. Русија ја изгуби „последната надеж дека ќе го оттргне светот од поддршка за Украина“, напиша Кулеба на Твитер, по објавеното интервју со Лавров.

„Тоа значи само дека Москва го претчувствува поразот“, вели Кулеба.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во вчерашното интервју изјави дека испораките на западно оружје за Украина значат дека НАТО сојузот е „всушност вклучен во војната со Русија“. Москва тоа оружје го смета за легитимни цели, појасни тој.

– НАТО е, всушност, ангажиран во војната со Русија преку посредник и го вооружува тој медијатор. Војна е војна, истакна меѓу другото рускиот министер.

Лавров предупреди да не се потценуваат ризиците од нуклеарен конфликт.

Руската инвазија на Украина, најголемиот напад на европска држава од 1945 година, остави илјадници мртви или повредени, претвори градови во урнатини, принуди над пет милиони лица да побегнат во странство.