Кремљ бара преговори во Минск, Киев сака во Варшава

Кремљ соопшти дека понудиле разговори со Украина кои ќе се одржат во белорускиот главен град Минск, откако Украина рече дека е подготвена да разговара за прогласување статус на неутралност, но рече дека Киев наместо тоа ја предложил Варшава за место на одржување на преговорите.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Украинците потоа зеле, како што рече, прилично долг тајм-аут и дека сега дошло до „пауза“ во контактите.

За време на таа пауза, рече Песков, „украинските националисти распоредија ракетни системи во станбени области во големите градови“.

Тој не даде докази за да го поткрепи ова тврдење, но рече дека тоа е многу опасен развој на настаните.

Немаше коментар од украинските власти.