Косово од синоќа забрани влез за возила со српски регистрации во државата


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Владата на Косово синоќа донесе одлука да го забрани влегувањето на Косово за возила со српски регистарски таблички, соопшти владиниот портпарол Перпарим Криезиу.

Криезиу за Радио Слободна Европа изјави дека владата, по апсењето тројца припадници на косовската полиција од страна на српските власти, одлучила да го зголеми нивото на граничната контрола.

„Од безбедносни причини институциите одлучија да го зголемат нивото на гранични контроли. Затоа како итен чекор е одлучено да се забрани влез на возила со српски регистарски таблички на Косово, додека анализата на состојбата од страна на безбедносните институции продолжува. Следните активности ќе бидат преземени врз основа на препорака на институциите за спроведување на законот“, објасни тој.