Контра-мерки на Русија: „Непријателските земји“ за руски гас ќе плаќаат само во рубљи


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Претседателот на Русија Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе прифати плаќања само во рубљи за испорака на гас за „непријателските земји“, кои ги опфаќаат сите членки на ЕУ.

– Донесена е одлука плаќањата за испорака на гас во Европа да се прави во рубли што е можно поскоро – изјавил рускиот претседател, пренесува „ria.ru“.