Вебкафе

Кинезите направија ласерска пушка која ја гори човечката кожа од далечина

Кина разви моќна ласерска пушка која може да ја уништи својата мета од речиси еден километар оддалеченост, тврдат истражувачите.

Судејќи според кинеските истражувачи, ласерската пушка ZKZM-500 може „инстантно да ја карбонизира“ човечката кожа и ткиво, да го запали лицето кое е мета и да предизвика „неиздржлива болка“ кај него, пишува South China Morning Post.

Научниците кои го развиле ова оружје, велат дека успеале „да ја спалат облеката за делче од секундата“, а наведуваат и дека, ако ткаенината е запалива, и целиот човек набрзо ќе биде во пламен.

Оружјето тежи три килограми, отприлика колку и еден калашников (АК-47), а има домет од 800 метри и може да се монтира на возило.

Извештајот го споредува оружјето со оружје од „Војна на ѕвездите“, го опишува како тивок и невидлив зрак на енергија доволно моќен да продре и низ стаклото од прозорците. Научниците кои го развиле ласерот тврдат дека е спремен за масовно производство, а секој примерок од ова оружје би бил произведен по цена од 100.000 јуани (околу 15.000 долари).

Оружјето наводно се полни со помош на литиумска батерија и може да испука повеќе од 1.000 зраци по полнење, кои траат не повеќе од две секунди секој.

Advertisements
To Top