И денеска сончево и жешко време

И денеска, вторник, 26. јули, времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од јужен правец. УВ индексот ќе биде 9.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 40 Целзиусови степени, Маврово 31, Охрид 34, Битола 37, Крива Паланка 35, Берово 34, Кавадарци 38, Дојран 39.

И утре времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Попладне и кон крајот на денот ќе биде нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.