Германија понуди воздушна одбрана на небото над Полска


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Портпаролот на Министерството за одбрана на Германија кажа дека Берлин ќе ѝ понуди на Полска испраќање повеќе борбени авиони кои, заедно со полското воено воздухопловство, ќе го штитат небото над таа европска земја.

„Како дел од нашата реакција на инцидентот во Полска, ќе понудиме јакнење на заштитата на небото со наши борбени авиони „јутофајтер““, кажа Кристијан Тиелс.

„Мисијата може да почне уште утре, ако Полска така сака“, кажа портпаролот на германското министерство за одбрана, додавајќи дека патролите би можеле да почнуваат од германските воздухопловни бази, односно дека нема потреба од префрлање авиони во полските бази.

Германската министерка за одбрана Кристине Ламбрехт планира да разговара со својот полски колега за оваа тема.