Германија ја тресе голем хакерски напад – еве кон кого се насочени сомнежите


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Серија големи хакерски напади деновиве ја тресат Германија. Цели хакерите се министерствата, полицијата и страниците на покраинските институции. Според Јавното обвинителство, постојат индиции за проруска заднина на овој хакерски напад, кој ги парализира веб-страниците на голем број германски институции, пишува „Тагесшау“.

Главниот портал на покраината Шлезвиг-Холштајн беше привремено недостапен во средата. Во покраината Бранденбург полицијата снимила хакерски напад на својата веб-страница. Во Сар дел од официјалните страници на провинциските институции не беа достапни поради хакерски напади.

Во провинцијата Тирингија во средата наутро веб-страниците на МВР и на полицијата беа нападнати од хакери од Германија и странство. Поради нападот беше оневозможен пристапот до веб-страниците на властите во Берлин.

Во вторникот веќе беа познати хакерските напади на веб-страниците на министерствата или полицијата во покраините Мекленбург-Западна Померанија, Долна Саксонија и Саксонија-Анхалт.

„Претпоставуваме дека нападите во разните сојузни покраини биле координирани. Немаше штета, освен што веб-страниците беа привремено недостапни“, рече министерката за дигитални медиуми на Саксонија-Анхалт, Лидија Хускенс.

Според нивните информации, страницата на супериорниот провинциски портал sachsen-anhalt.de морала да биде затворена за да може државната администрација да продолжи да работи со својот ИТ-систем. Хакерите ги парализираа страниците со таканаречен DDoS-напад.

Сега во Долна Саксонија почнаа истраги за компјутерска саботажа против непознати лица. Портпаролот на Министерството за правда појасни дека при нападот се зголемил пристапот од странски ИП-адреси.

Се истражува во сите правци, но има индиции за проруска заднина, изјави портпаролот на јавниот обвинител во Верден. Според германското Министерство за внатрешни работи, многу полициски веб-страници во земјата биле недостапни во вторникот. Сајбер-нападот продолжува и денес, но сега повторно може да се пристапи до веб-страниците.

„Никогаш досега немало толку голем напад на веб-страниците на берлинската администрација“, рече Ралф Клајндиек, државен секретар за дигитални прашања во Одделот за внатрешни работи на Сенатот. Во Бранденбург нападот ги парализира интернет-услугите. Државниот завод за криминалистичка полиција води истрага за сомневање за компјутерска саботажа.

Во вторникот хакери повторно нападнаа специјална платформа на германското Министерство за развој, која е посветена на темата за реконструкција во Украина.

Масовните хакерски напади на страниците на германските институции доаѓаат една недела откако Германија одлучи да испрати дополнителна воена помош во вредност од 12 милијарди евра за Украина.