Актуелно

Еве како постепено Владата ќе ги олабавува рестриктивните мерки кои ги воведе заради коронавирусот

На денешната прес-конференција, првот човек на македонското здравство, министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција истакна дека постои план за олабавување на рестриктивните мерки.

Се планира полицискиот час да почнува секој ден од 19 до 05 часот. Возрасните над 65 години наместо како досега од 10 до 12 часот ќе можат да се движат од 08 до 12 часот.

За време на викенд полицискиот час да почне од сабота од 13 до понеделник до 05 часот.

Сите други мерки за носење на заштитна опрема, дистанца од два метри, да не се собираат повеќе од двајца во група остануваат на сила.

To Top