Еве ги цените на горивата кои стапуваат на сила од ноќеска на полноќ


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Со најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика, малопродажната цена на бензинот од 95 октани се зголемува за 0,50 денар за литар, а цените на бензинот БС-98 и на дизел горивото се зголемуваат за 1,00 денар/литар. Цената на нафтата за домаќинствата поскапува за 1,50 денар, а се зголемува и цената на мазутот.

Максималните цени на нафтените деривати по полноќ ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 71,00 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98 73,00 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 62,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 62,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 37,019 (денари/килограм).