Ердоган со критики до првиот дипломат на САД во Турција: „Чукни си ја малку главата, амбасадор си!“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, остро реагираше на посетата на американскиот амбасадор Џефри Флејк кај претседателскиот кандидат од опозицијата, Кемал Киличдароглу.

Во својата јавна реакција Ердоган на Флејк му порача: „Срамота е, чукни малку со главата. Ти си амбасадор. Твој соговорник тука е претседателот.“

„Треба да ѝ одржиме лекција на Америка на овие избори. Џо Бајден зборува од таму, а што прави Бајденовиот амбасадор тука? Го посетува Кемал. Срамота, чукни малку со главата. Ти си амбасадор. Ти тука треба да одиш во посета кај претседателот“, рече Ердоган, пренесе конзервативниот провладин турски медиум Јени сафак.

Амбасадорот Флејк на 29 март се сретна со лидерот на турската Републиканска народна партија (ЦХП), Кемал Киличдароглу, „како дел од продолжувањето на разговорите со турските политички партии за прашања од заемен интерес меѓу нашите две земји“, соопшти американската амбасада на Твитер.

„Од сега па натаму, со кое лице ќе бараш прием кај претседателот?“, му рекол Ердоган на американскиот амбасадор.

„Нашите врати се затворени за него, нема да го видите повеќе. Зошто? Треба да си го знаеш местото. Да си ја знаеш должноста како амбасадор. Да научиш како работи еден амбасадор“, рекол Ердоган.

„Се подготвуваме, добро ни оди. Со божја милост, имаме повеќе од 6 милиони млади луѓе. Ставот на овие млади луѓе на изборите е многу важен“, рече Ердоган. „Еден мајстор велеше ‘Треба да донесеме 100 млади луѓе на секој еден.’ Ние имаме млади. На 14 мај ќе им покажеме кој ги има младите. Како? Како кај пченицата, на 14 мај треба да зголемиме 100 илјади зрна, се надевам“.

Забелешките на Ердоган доаѓаат помалку од шест недели пред да се одржат претседателските и парламентарните избори во Турција на 14 мај. Киличдароглу е кандидиран од сојузот на шест опозициски партии како негов главен противник по неколкумесечни политички конфликти. Претседателот и неговата владејачка АК Партија се очекува да се соочат со тежок предизвик по разорниот земјотрес во кој загинаа повеќе од 50.000 луѓе во земјата на почетокот на февруари.