Двајца грчки државјани убиени во Украина


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Грчкото Министерство за надворешни работи потврди дека двајца грчки државјани загинале, а двајца се тешко повредени во конфликтот меѓу украинските војници и проруските сепаратистички сили во источна Украина, пренесува Ројтерс.

Претходно, Грција издаде препорака до своите државјани да избегнуваат патување во Украина и ги повика сите Грци таму веднаш да ја напуштат земјата соочени со страв дека Русија, која собира сили во близина на границите на Украина, наскоро би можела да изврши инвазија.

Москва негираше какви било планови за инвазија и го обвини Западот, но јасно стави до знаење дека потрагата на Украина за поблиски врски со Западот, особено околу НАТО, ја гледа како закана и бара низа безбедносни отстапки.

Грчкото Министерство за надворешни работи во соопштение соопшти дека тројца украински војници се „одговорни“ за смртта и раните на четворицата Грци во селото Хранитне. Се вели дека насилството избувнало откако грчките државјани и украинските војници се скарале „од безначајна причина“.

Неколку илјади Грци живеат во Украина.

Претставник на грчкото Министерство за надворешни работи рече дека инцидентот нема никаква врска со актуелниот конфликт во регионот.