Џафери најави седница за гласање на Владата на 15 или 16 јануари

Претседателот на македонското собрание, Талат Џафери, денеска изјави дека претседателот на државата, Стево Пендаровски утре ќе му го додели мандатот на новиот претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски.

Џафери на прес-конференција посочи дека по ова течат роковите за состав на Влада и програма.

– Најверојатно, седница во Собранието за гласање на Влада ќе биде на 15 и 16 јануари, рече Џафери.