Billboard Music Awards: Дрејк со најмногу награди, Шер со импресивен перформанс – еве ја комплетната листа на наградени


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Во Лас Вегас синоќа се одржа спектакуларната церемонија за доделување на Billboard Music Awards, награди за најуспешните музичари. Брилјантен беше Дрејк кој собра најмногу награди.

На доделувањето настапија Дрејк, Бруно Марс, Лореде, Селин Дион, Џон Леџенд, Ники Минаж и други познати музички ѕвезди кои имаа одлични настапи. Посебно воодушеви Шер која, наспроти 71 година, колку што има, изгледаше одлично во скоро проѕирниот фустан од кристали. За другата песна одбра друга гардероба, а публиката ја освои со својата енергија.

„Вчера наполнив 71 година. Можам да правам склекови пет минути“, изјави Шер во моментите на примање на наградата Billboard Icon која ја доби од Гвен Стефани.

Дрејк освои награди за најдобар уметник, најдобар машки пејач, најдобар музичар во Top Billboard 200 и Top Hot 100, награда за најпродавана песна, за стримови на песните, за најдобар рап музичар, за најдобар албум на Top Billboard 200, најдобар рап албум, соработка за песната One Dance и за најдобра турнеа. Ја отпеа новата песна Gyalchester.

Изненадување на вечерта беше Мајли Сајрус, која се претстави во кантри музички стил, но она кое ги изненади сите беше нејзиниот моден избор кој, за разлика од претходните изданија, не вклучуваше разголувања и скандалозни кореографии.

Еве ја комплетната листа на наградени на овогодинешното издание на Billboard Music Awards.

Најдобар уметник – Drake
Најдобар нов уметник – Zayn
Награда за успех на Billboard табелата која ја доделува Xfinity – Twenty One Pilots
Најдобар машки изведувач – Drakeн
Најдобра изведувачка- Beyonce
Најдобро дуо/група – Twenty One Pilots
Top Billboard 200 изведувач – Drake
Top Hot 100 изведувач – Drake
Музичар со најпродавана песна – Drake
Музичар со најдобри радио песни – Twenty One Pilots
Музичар со најстримувана песна – Drake
Најдобра музичка група -BTS
Музичар со најдобра турнеа – Beyonce
Најдобар R&B музичар – Beyonce
Најдобра R&B турнеја – Beyonce
Најдобар рап музичар – Drake
Најдобра рап турнеја – Drake
Најдобар кантри музичар – Blake Shelton
Најдобра кантри турнеја – Kenny Chesney
Најдобар рок музичар – Twenty One Pilots
Најдобра рок турнеја – Coldplay
Најдобар латино музичар – Juan Gabriel
Најдобар денс/електронски музичар – The Chainsmokers
Најдобра христијански музичар – Lauren Daigle
Најдобар госпел музичар – Kirk Franklin
Најдобар Billboard 200 албум – Drake, Views
Најдобар Soundtrack/Cast албум – Hamilton: An American Musical
Најдобар R&B албум – Beyonce, Lemonade
Најдобар рап албум – Drake, Views
Најдобар кантри албум – Chris Stapleton, Traveller
Најдобар рок албум – Metallica, Hardwired…To Self Destruct
Најдобар латино албум – Juan Gabriel, Los Duo 2
Најдобар денс/електронски албум – Lindsey Stirling, Brave Enough
Најдобар христијански албум – Lauren Daigle, How Can It Be
Најдобар госпел албум – Tamela Mann, One Way
Top Hot 100 песна- The Chainsmokers Featuring Halsey, “Closer”
Најпродавана песна – Justin Timberlake, “Can’t Stop The Feeling!”
Најдобра радио песна – Justin Timberlake, “Can’t Stop The Feeling!”
Најдобра стриминг песна (Audio) – Drake Featuring WizKid & Kyla, “One Dance”
Најстримувана песна (Video) – Desiigner, “Panda”
Најдобра соработка – The Chainsmokers Featuring Halsey, “Closer”
Најдобра R&B песна – Drake Featuring WizKid & Kyla, “One Dance”
Најдобра R&B соработка – Drake Featuring WizKid & Kyla, “One Dance”
Најдобра рап песна- Desiigner, “Panda”
Најдобра рап соработка – Rae Sremmurd Featuring Gucci Mane, “Black Beatles”
Најдобра кантри песна- Florida Georgia Line, “H.O.L.Y.”
Најдобра кантри соработка – Kenny Chesney Featuring Pink, “Setting The World On Fire”
Најдобра рок песна- Twenty One Pilots, “Heathens”
Најдобра латино песна- Nicky Jam, “Hasta El Amanecer”
Најдобра денс/електронска песна- The Chainsmokers Featuring Halsey, “Closer”
Најдобра христијанска песна- Hillary Scott & The Family, “Thy Will”
Најдобра госпел песна – Travis Greene, “Made A Way”