Берлускони е сериозно болен


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Претседателот на Монца и поранешен прв човек на Милан, бившиот италијански премиер Силвио Берлускони боледува од леукемија, објавија италијанските медиуми.

80-годишниот политичар и фудбалски работник бил хоспитализиран поради кардиовасклуларни и респираторни проблеми и се наоѓа на оделението за интезивна нега.

За Берлускони ова е втора хоспитализација во последните неколку дена. Леукемијата била откриена при првата посета на болницата.

Берлускони го водеше Милан во златната ера на црвено-црните од 1986 до 2016 година, а во 2018 година ја купи Монца која ја одведе до Серија А.