70 руски дипломати кои ги протера Бугарија ја напуштаат Софија

Дипломатите и вработените лица во амбасадата на Русија во Софија, кои од страна на Бугарија беа прогласени за персона нон грата, ја напуштаат земјата.

„Завршени се процедурите за пасошка и царинска контрола. Тие се качуваат во два авиони. Околу 160 лица, меѓу кои дипломати, технички персонал и членови на нивните семејства, заминуваат од Софија за Москва“, изјави за Тас неименуван вработен во руската амбасада во Бугарија.

Бугарија на 28. јуни оваа година прогласи 70 руски дипломати за непожелни лица, што предизвика зголемување на тензиите меѓу историски блиските народи, изјави рускиот дипломат Филип Воскресенски.

Воскресенски изјави за новинарите на аеродромот во бугарскиот главен град Софија дека на дипломатите им било наредено да ја напуштат земјата пред понеделник.

Одлуката за протерување на Бугарија ја објави вршителот на должноста премиер Кирил Петков, кој зазеде тврд став против Русија откако таа ја нападна Украина на 24 февруари.

Петков, кој загуби на гласањето недоверба на 22 јуни, тврди дека Москва користела тактика на „хибридна војна“ за да ја собори неговата влада.

Петков рече дека Русија ќе задржи 43 свои вработени по протерувањето и истакна дека Бугарија има само 12 дипломати како персонал во Москва.

„Секој што работи против интересите на Бугарија ќе биде поканет да се врати во земјата од која дошол“, рече тој.

Во петокот руската амбасадорка Елеонора Митрофанова ѝ постави ултиматум на Бугарија да ја повлече својата одлука и се закани дека Москва целосно ќе ги прекине дипломатските односи.

„Имам намера пред раководството на мојата земја итно да го поставам прашањето за затворање на руската амбасада во Бугарија, што неминовно ќе доведе до затворање на бугарското дипломатско претставништво во Москва“, се вели во нејзиното соопштение.