Актуелно

144 нови случаи на коронавирус во последното деноноќие

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: 

-Скопје 27

-Куманово 11

-Дебар 3

-Штип 5

-Прилеп 13

-Тетово 13

-Велес 4

-Битола 5

-Охрид 2

-Кавадарци 1

-Гостивар 8

-Гевгелија 2

-Струмица 15

-Крива Паланка 1

-Радовиш 8

-Крушево 2

-Кочани 13

-Македонски Брод 1

-Берово 2

-Виница 1

-Делчево 3

-Кичево 2

-Ресен 2

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

-Скопје 22

-Куманово 33

-Штип 2

-Прилеп 7

-Тетово 2

-Струга 1

-Битола 4

-Гостивар 1

-Гевгелија 1

-Струмица 1

-Крива Паланка 3

-Радовиш 1

-Крушево 1

-Кочани 4

-Македонски Брод 1

-Берово 2

-Виница 1

-Делчево 5

-Свети Николе 2

-Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417, бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002.

To Top